חדשות

איך להתחבר לעולמו הפנימי של הילד שלכם

הם חדים, נבונים, חושבים מהר ולפעמים קשה לעמוד בקצב שלהם. לקראת הפעם הבאה שתבלו איתם זמן איכות, קבלו כמה טיפים שיעזרו לשמור אותם הכי קרובים אליכם שאפשר זה תמיד נדמה שרק אתמול הם היו הגורים שלנו. קטנים, מתוקים, ותלויים בנו. וגם שכל מילה שאנחנו אומרים היא כל עולמם. ועולמם היה פשוט: כזה שאפשר לנהל עליו שיחה יומית של 5 דקות לפני השינה על מה היה בגן או מה נעשה מחר אחרי הצהרים. כזו שמסתיימת בחיבוק ונשיקה, בלי להסתבך. אבל הדור הזה גדל מהר, ומשנה לשנה נדמה לפעמים שהם משאירים אותנו מאחור. וכשנכנסים לתמונה הסמארטפון והמחשב (גם מהצד שלנו, אם להודות על האמת), התקשורת איתם הולוכת והופכת ליותר ויותר מאתגרת, עד שלעיתים התחושה היא שנפער בור בינהם לבינך. אנחנו פוגשים הרבה הורים וילדים – מאבות שמגיעים לבילוי עם הילדים, דרך הורים צעירים שמחפשים זמן איכות משפחתי, ועד לקבוצות גדולות ורועשות של ילדים. כחלק מכך, אנחנו נתקלים בהרבה סיטואציות ודינמיקות אישיות. הנה כמה מהטיפים שלמדנו על איך אפשר לנהל תקשורת יעילה, איכותית ומקרבת עם הילדים שלכם.

בלו זמן קבוע ביחד

אחת הדרכים לחזק את הקשר עם הילדים שלכם (ובכלל) היא להיות במחשבות שלהם, ממש כמו שהם בשלכם. כדי לגרום לזה לקרות, כדאי לוותר במקרה זה על הספונטניות, ולקבוע מראש מועד קבוע לזמן האיכות שלכם. כך אתם מרוויחים גם את הזמן שבין המפגשים, שבו נבנית אצלם הציפייה לקראת המפגש הבא, ונשארים במחשבות שלהם לאורך כל השבוע.

תבחרו מקום שונה ונייטרלי

הכי קל בבית: הסלון הנוח או הגינה המרווחת, הטלוויזיה או הפלייסטיישן, המקרר העמוס או המזווה המלא בכל טוב. אבל העניין הוא שכדי להיפתח אנחנו צריכים לייצר חוויה שונה. המקומות הקבועים יביאו אותנו למחשבות הקבועות ולהתנהלות הקבועה, בעוד שמקומות חדשים ייצרו אצלנו חוויות חדשות, שעוזרות לנו להיפתח. אי הוודאות שבמקום לא מוכר גורמת למוח שלנו להתעורר ולפעול, ומכאן הדרך לחוויה איכותית קלה יותר.

לכו על פעילות משותפת ואינטראקטיבית

אין ספק שכיף לראות סרט ביחד, אבל כל מי שהיה בצבא או אפילו בתנועת הנוער יודע שקירבה אמיתית נוצרת באמצעות חוויה משותפת. כשאחד משחק והשני צופה או כשכל אחד במסך של עצמו זה פשוט לא אותו דבר. אצלנו למשל, למול המגוון הרחב של משחקי הווידאו, אנחנו הרבה פעמים ממליצים דווקא על פעילות משותפת מהסוג הקלאסי – באולינג, כדורסל, הוקי אוויר, מכוניות מתנגשות, רכבת הרים ובייחוד משחקי קליעה משותפים, שבהם אתם נלחמים יחד באויב או במטרה משותפת ומסייעים זה לזה (רמז: בסוף אתם תמיד מנצחים). זה הבסיס לחוויה משמעותית שנשארת איתם ואיתכם לאורך זמן.

תמצאו את הילד שבכם

נכון, הכי קל לעשות מה שטוב להם. אבל אם דיברנו בסעיף הקודם על חוויות משותפות – חלק חשוב מהעניין זה לדאוג שיהיה כיף גם לכם. הרבה פעמים זה אומר למצוא את הילד שבנו ולהשאיר מאחור לכמה שעות את הכבדות שצברנו עם השנים. למה זה חשוב? כי כיף הוא דבר מדבק – וכשכיף לכם – כיף גם להם. וכשאנחנו נמצאים בנקודה שאנחנו מאושרים אנחנו זורמים יותר. אנחנו מדברים, משוחררים, וקל יותר לתת לדברים לצאת. ומכאן השמיים הם הגבול.

תשתפו חוויות אישיות שלכם

כמו כיף (ועוד הרבה תכונות אנושיות), גם שיתוף הוא דבר מדבק. אם אתם רוצים להגיע איתם לנושא מסוים, אחת הטקטיקות היעילות היא להתחיל מלשתף בעצמכם משהו שקרה לכם באותו ההקשר. משהו שקרה כשהייתם בגילם, או אפשר – ואפילו עדיף – משהו מהיומיום שלכם. סיטואציה כלשהי שעברתם היום וגרמה לכם לחשוב או להרגיש משהו. שיתוף מהסוג הזה גורם להם להרגיש שאתם מבינים אותם ושהם לא עוברים את מה שהם עוברים לבד, ועוזר מאד להוריד את המגננות ולהיפתח.

פשוט תקשיבו

זה נשמע אלמנטרי – אבל כולנו נופלים בזה: מתאמצים לגרום להם להיפתח, ואז מפריעים. אם הגעתם למצב שהם מדברים, העצה הכי טובה שאפשר לתת היא פשוט לשתוק, להתבונן בהם בעיניים טובות ולהקשיב. לתת להם להישמע לפני שאתם אומרים מילה אחת. לא תמיד אנחנו צריכים להיות המחנך, לפעמים אנחנו פשוט צריכים להיות האוזן הקשבת. כל השאר יגיע מעצמו.

תרימו להם

גם משהו שנשמע אלמנטרי אבל כולנו נופלים בו – פשוט תנו להם מחמאה. ספרו להם מה טוב אצלם (רובנו צריכים את התזכורת הזו) או מה נהניתם לראות אותם עושים. ספרו שהיה כיף להילחם איתם במפלצות ושאתם מחכים לפעם הבאה. כל דבר חיובי שאפשר להגיד – העיקר שיהיה אמיתי, וכזה שאתם באמת מתכוונים אליו ועומדים מאחוריו.

תשאירו אותם עם חומר למחשבה

האופן שבו חוויה נצרבת אצלנו בראש מושפע במידה רבה מרגעי הסיום שלה. לכן כדאי תמיד לעשות סיכום קצר של מה היה לכם, כדי להשאיר אותם עם מזכרת מוחשית ומשמעותית מכל מה שעברתם: אפשר להיזכר יחד במה שעברתם, לשאול אותם ממה הם הכי נהנו, ולשתף מה אתם אהבתם. וכן. תגידו להם שאתם אוהבים אותם. בדרך כלל אנחנו נזכרים לעשות את זה רק כשיש יום הולדת לילדים – אבל בתכל'ס אין באמת סיבה לחכות למועד הספציפי הזה בשנה – אפשר להתרגל לעשות את זה באופן קבוע.

סיכום קטן

אם לסכם הכל בכמה מילים – למרות העובדה שהם אנשים קטנים עם אישיות משלהם, מאחורי הקלעים הם עדיין הילדים שלכם, ממש כפי שתחת כל השכבות גם אתם בסופו של דבר הילדים שהייתם. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לעזור להם להסיר כמה שכבות הגנה – באמצעות זמן איכות כיפי ומשותף, שבו תגרמו להם להרגיש שהם בטוחים ושאתם אוהבים אותם. אם תקפידו על זה באופן קבוע – הקסם יקרה מעצמו. מילה שלנו.